Veterinārie DNS testi suņiem

Nākamās paaudzes sekvenēšana

Lieliski suņi sākas ar lielisku ģenētiku!

Ģenētiskie DNS testi suņiem - kāpēc tie ir svarīgi?

Mūsdienu suņu sugu attīstība ir radījusi struktūru, kas sadalīta relatīvi slēgtās apakšpopulācijās, kuras saucam par šķirnēm. Ir dažādas pazīmes, pēc kurām raksturot kādu šķirni - gan apzināti veidotas, gan arī nevēlamas pazīmes, kas radušās attīstības gaitā.

Jebkurš suņu mīļotājs zina, ka labradoru retrīveri ir draudzīgi, bet dalmācieši fiziski spēcīgi, kamēr Austrālijas aitu suņi gudri. Daži arī zina, ka labradoriem biežāk rodas gūžu displācija, savuukārt dalmāciešiem kurlums un nierakmeņi. Bet kādēļ tas tā ir?

Suņiem ir vairāk nekā 400 ģenētiski izolētas šķirnes ar ievērojamu morfoloģisko un uzvedības daudzveidību. No tām liela daļa ir tādas, kas aptuveni pirms 15 000 gadiem pieradinātas no vilka. Otra daļa ir pēdējo gadsimtu laikā radītas mājas suņu šķirnes, kuras veidotas no izraudzītām fiziskām, vizuālām vai uzvedības īpašībām un cerot, ka šīs vēlamās īpašības tiks saglabātas un nodotas pēcnācējiem. Šāda šķirņu "radīšana" balstās uz faktu, ka pat nelielas izmaiņas genomā var radīt ievērojamas (vēlamas un arī nevēlamas) izmaiņas šķirnes izskatā vai veselībā, un selekcijas rezultātā šīs "vēlamās" ģenētiskās izmaiņas tiek mākslīgi savairotas, jeb tiek izveidota jauna šķirne - suņi, kuru genomā ir ģenētiskas variācijas (salīdzinot ar sākotnējo suņa genomu), kas atbild par kādu "vēlamo" īpašību kopumu. Turklāt, jauniegūtais suņa īpašību kopums tiek nodots visiem pēcnācējiem (tātad ģenētiskās izmaiņas ir savairotas līdz tādam līmenim, ka tās visos īpatņos ir homozogotas, jeb abas DNS kopijas satur attiecīgās izmaiņas, citādi var rasties pēcnācēji, kuriem vairs nav šķirnei raksturīgās īpašības). Lai to sasniegtu, parasti nepieciešami vairāki dzīvnieku pārošanas cikli (vairākas paaudzes), kas visbiežāk ir radniecīgu īpatņu pārošana (jo tādiem ir lielāka iespējamība, ka vēlamās pazīmes būs).

Šajā pārošanas procesā līdz ar vēlamajām īpašībām kādā ciklā var ieviesties arī jaunas ģenētiskas izmaiņas, kas arī tiek savairotas līdz ar vēlamajām, piemēram, mutācija, kas izraisa kādu slimību. Pat ja slimību izraisošā mutācija izraisa recesīvu slimību (indivīdi ar vienu mutantu DNS kopiju ir veseli), veicot šo radniecīgo pārošanu, diemžēl arī šīs mutācijas tiek savairotas. Gala rezultātā tiek iegūta dzīvnieku populācija - šķirne, kurai ir raksturīgs ne tikai "vēlamo" pazīmju kopums, bet diemžēl ir raksturīgas "nevēlamās" pazīmes, piemēram, slimības.

Zinātnē šo fenomenu sauc par inbrīdingu, tas parasti ir novērojams izolētās, salīdzinoši nelielās populācijās, kur neizbēgami notiek pēcnācēju radīšana starp radniecīgiem indivīdiem, un, kas parasti rezultējas ar konkrētai populācijai raksturīgām, atšķirīgām (kā kopējai populācijai) pazīmēm. Šādā veidā, tikai dabīgi un ļoti sen, ir veidojušās arī, piemēram, cilvēku atšķirīgās rases.

Svarīgi ir saprast, ka lielākā daļa šādu šķirnei raksturīgo slimību ir recesīvas, kas nozīmē ka dzīvnieks, kam ir viena mutanta DNS kopija no divām (nēsātājs), visticamāk, būs vesels, taču sapārojot divus šādus šķietami veselus dzīvniekus, katrs ceturtais pēcnācējs būs slims, jo būs saņēmis abas mutantās DNS kopijas, vienu no mātes, otru no tēva. Jāņem vērā arī to, ka ir slimības, kuru izpausmi nav iespējams noteikt pie kucēnu dzimšanas, kucēni šķiet pilnīgi veseli, taču slimība sāk izpausties vēlākā dzīvnieka vecumā. Tādēļ arī šķirnes dzīvnieku pircējiem, pirms dzīvnieka iegādes, būtu svarīgi pārliecināties, vai viņu jaunais mīlulis nesaslims ar kādu neārstējamu kaiti.

Arī audzētājiem, turpinot šķirni un domājot par skaistiem un veseliem noteiktās šķirnes suņiem, ir vitāli svarīgi noteikt ģenētisko profilu potenciālajiem vecākiem, lai izvairītos no ģenētiskajām slimībām pēcnācējos.

  Būtiski zināt!

Visus pieejamos veterināros DNS testus piedāvājam veikt attālināti - dzīvniekus laboratorijā nepieņemam!

 

Izvēlētos testus iespējams nopirkt mūsu e-veikalā. Ja Jums ir jebkādi jautājumi vai neskaidrības, aicinām sazināties ar mums!

GenEra veic vai organizē gandrīz jebkura veida DNS testēšanu

GenEra piedāvā klientiem veterināros DNS testus dažādiem nolūkiem. Tā kā pakalpojums ir jauns, iespējams, ka Jūsu vēlamais DNS tests var nebūt sarakstā, bet tas nenozīmē, ka to nevaram veikt. Par specifiskiem testiem lūdzam sazināties ar mums, rakstot uz info@genera.lv vai jautājot mājaslapā, izmantojot iespēju "Jautājiet mums". Jautājumā norādiet nepieciešamo DNS testa veidu/slimību/mutāciju u.c.

Noderīga informācija

  • GenEra laboratorijā izmantotie nosūtījumi uz DNS testiem, testēšanas pieprasījumi un paraugu noņemšanas instrukcijas

  • Cita noderīga informācija ārstiem (vetārstiem), tiesnešiem, klientiem un pacientiem

Uzzināt vairāk

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!