NIPT tests NIPTIFY
Inovatīvs- Jaunā Focus Plus tehnoloģija palielina testa jutību un precizitāti, salīdzinājumā ar citiem NIPT
Drošs - Neinvazīvs tests, kurā testēšanai izmanto mātes asins paraugu
Uzticams - Testēšana atbilst stingrām ISO, CE-IVD un EMQN prasībām
Visaptverošs - NIPTIFY analīzē iekļauj visas būtiskās augļa hromosomālās slimības, tostarp mikrodelācijas. Testā nosaka arī augļa dzimumu
Agrīns un ātrs - testu iespējams veikt jau no 10. grūtniecības nedēļas, rezultāti pieejami 5-10 dienu laikā
Jaunums! Šo testu iespējams iegādāties uz nomaksu.
Kas ir NIPT?
NIPT ir neinvazīvs prenatāls tests. NIPTIFY ir ģenētisks skrīninga tests grūtniecēm, kas nosaka biežāk sastopamās hromosomālās slimības, mikrodelēcijas un nejaušas atradnes. Tests ir drošs mātei un mazulim (neinvazīvs), testēšanai tiek izmantots mātes asins paraugs.
Testā tiek analizēta augļa (placentas) ārpusšūnu (brīvā) DNS. Tās daudzums grūtniecības 10. nedēļā ir pietiekams, lai veiktu NIPTIFY testu. NIPTIFY ir paredzēts visām vienaugļa grūtniecībām – gan dabiskai grūtniecībai, gan grūtniecībai, kas iestājusis mākslīgās apaugļošanās ceļā (IVF, arī donores olšūnas gadījumā).
Kāpēc izvēlēties NIPT testu "NIPTIFY"?
NIPTIFY izmanto inovatīvu Focus Plus DNS sekvencēšanas tehnoloģiju, kas bagātina augļa DNS. Rezultātā NIPTIFY testēšanai augļa izcelsms DNS pieejama 3,6 reizes vairāk nekā parastajā NIPT testā, paaugstinot precizitāti un jutīgumu. Atkārtotas pārbaudes nepieciešamība ir tuvu nullei, kā arī NIPTIFY tests ir piemērots pacientēm ar lieko svaru.
NIPTIFY Focus Plus testa jutība ir lielāka par 99,9% 21., 18. un 13. hromosomu trisomijām, X monosomijai un Di-Džorža (DiGeorge) mikrodelācijai (22q11). Testa specifika ir augstāka par 99,9% 21. un 18. trisomijām un Di-Džorža mikrodelecijāi. Monosomijas X un trisomijas 13 specifiskums ir 99,2%.
Salīdzinot ar kombinēto pirmā trimestra skrīningu, NIPTIFY precizitāte ir ievērojami augstāka. Tartu universitātes slimnīcas Bērnu fonda pētījums rāda, ka NIPTIFY veikšana palīdz novērst 91% invazīvos pirmsdzemdību izmeklējumus. Līdz šim NIPTIFY visos gadījumos augļa hromosomālo slimību risku atklājis ar 100% precizitāti. NIPTIFY ir klīniski pārbaudīts, un testa rezultāti tiek publicēti zinātniskos žurnālos.
NIPTIFY tests ir CE-IVD marķēta in vitro diagnostikas medicīnas instruments. Visi NIPTIFY testēšanas posmi tiek veikti medicīnas laboratorijā, kas akreditēta saskaņā ar ISO 15189:2012 ar sertifikātu M018. NIPTIFY regulāri piedalās starptautiskā ārējā EMQN kvalitātes novērtēšanas programmā un ir sasniegusi maksimālus rezultātus.
*DiGeorge mikrodelācijas (22q11) noteikšanas jutība tiek aprēķināta, pamatojoties uz ierobežotu pozitīvo kontroles paraugu skaitu. Pamatojoties uz zinātnisko literatūru, 22q11 mikrodelecijas jutība ir 75 – 100%.
Kādēļ izvēlēties NIPTIFY mikrodelēciju detektēšanai?
Kombinētais pirmā trimestra skrīnings nespēj noteikt mikrodelēcijas. DNS balstīts neinvazīvs prenatāls tests (NIPT) var novērtēt mikrodelēciju risku tikai agrīnā grūtniecības fāzē. NIPTIFY Focus Plus tests var detektēt Di-Džordža (DiGeorge) sindromu un septiņus papildu mikrodelēciju riskus.
Di-Džorža sindroms (22q11) ir bieži sastopams traucējums (1:1100–1:1500), kas izraisa iedzimtas sirds anomālijas un garīgu atpalicību. Šī mikrodelēcija attīstās spontāni (de novo) un nav saistīta ar mātes vecumu. Tāpēc NIPTIFY testēšana ir paredzēta visām ģimenēm, lai pārbaudītu slimību risku mazulim.
NIPTIFY tests IETEICAMS:
- Grūtnieces vecums ir virs 35 gadiem
- Grūtnieces anamnēzē iepriekš ir bijusi grūtniecība ar trisomijām vai grūtniecības pārtraukšanos
- Neatbilstoši grūtniecības laikam bioķīmisko analīžu vai USG rezultāti
- Kontrindikācijas invazīvajai testēšanai
- Grūtniecība iestājusies mākslīgās apaugļošanas rezultātā
Un ikvienai grūtniecei, kura ar drošu metodi vēlas pārliecināties par gaidāmā mazuļa veselību.
NIPT testa process:
- Testējamais paraugs mātes perifērās asinis, ko var nodot pie mums laboratorijā (IEPRIEKŠ PIERAKSTOTIES), vai, iepriekš saskaņojot un pasūtot testēšanas komplektu, sava ārstējošā ārsta kabinetā,
- Paraugi pēc iespējas ātri tiek sūtīti uz NIPTIFY laboratoriju Igaunijā, kur tiek veikta testēšana,
- Rezultāti būs pieejami vidēji 5-10 darba dienu laikā,
- Rezultātus saņem persona/-as, kas norādītas nosūtījumā vai testēšanas pieprasījumā (ārsts, un/vai paciente). Svarīgi! Rezultāts tiks izsniegts angļu valodā.
P.S. Ja paraugu testēšanai vēlaties nodot pie sava ārstējošā ārsta, iepriekšēja saskaņošana ir obligāta, lai mēs varam nosūtīt paraugu ņemšanas komplektu.
Izmeklējumā detektējamās HROMOSOMU ANOMĀLIJAS:
1. Dauna sindroms (21. hromosomas trisomija)
2. Di-Džordža sindroms (22q11 mikrodelēcija)
3. Edvardsa sindroms (18. hromosomas trisomija)
4. Tērnera sindroms (X monosomija)
5. Patau sindroms (13. hromosomas trisomija)
Papildu, NIPTIFY testā tiek veikta pilna genoma analīze, kas var noteikt citas trisomijas, monosomijas, dzimumhromosomu slimības un nelielus DNS zudumus - mikrodelēcijas. NIPTIFY minētos traucējumus klasificē kā nejaušas atradnes UN IEKĻAUJ TESTA REZULTĀTOS.
Mikrodelēcija ir augļa genoma neliela DNS fragmenta zudums, kas bojā gēnus un izraisa smagus hromosomu traucējumus:
Izmeklējumā detektējamās MIKRODELĒCIJAS:
- Williams-Beuren sindroms
- 1p36 delēcijas sindroms
- Angelmana un Prādera - Vili sindroms (Angelman and Prader-Will)
- Volfa-Hiršhorna sindroms
- Cri-du-chat jeb kaķa brēciena sindroms
- Jacobsen sindroms
- Langera-Gidiona sindroms
DZINUMHROMOSOMU ANOMĀLIJAS:
- Klainfeltera sindroms (XXY)
- Džeikoba sindroms (Jacobs syndrome XYY)
- Trisomijas X sindroms (XXX)
Genoms satur augļa pilnu ģenētisko informāciju, kas tiek glabāta 23 hromosomu pāros. Katrs pāris ir
vitāli svarīgs augļa attīstībā un to izmaiņas var radīt būtiskus veselības traucējumus. Piemēram:
- 16. hromosomas trisomija
- 22. hromosomas trisomija
- 8. un 9. hromosomas trisomija
NIPTIFY PANELIS IEKĻAUJ 18 TESTĒJAMOS REĢIONUS UN 20 SINDROMUS!
IESPĒJAMIE REZULTĀTI
-
ZEMS RISKS
Risks, ka auglim būs Dauna, Edvardsa, Patau, Tērnera vai Di-Džorža sindroms, ir ļoti zems. Arī citu hromosomu anomālijas netika atklātas. Tā kā NIPTIFY nav diagnostikas tests, joprojām ir iespējami viltus negatīvi vai kļūdaini pozitīvi rezultāti. NIPTIFY tests nevar noteikt hromosomu mozaīcismu vai retas monogēnas slimības. Turklāt zems hromosomālo slimību riska rādītājs neattiecas uz citām augļa attīstības anomālijām, kas konstatētas ar ultrasonogrāfiju (piemēram, smadzeņu vai sirds anomālijām, mugurkaula malformācijām vai attīstības traucējumiem).
-
AUGSTS RISKS
Risks, ka auglim būs Dauna, Edvardsa, Patau, Tērnera vai Di-Džorža sindromi vai citas nejaušas atradnes, ir augsts. Nejaušas atradnes var būt jebkuras citas hromosomālās anomālijas, tostarp dzimumhromosomu, kā arī mikrodelācijas vai nepareizs jebkuru citu hromosomu skaits. Tā kā NIPTIFY ir skrīninga tests, grūtniecību nevajadzētu pārtraukt, pamatojoties tikai uz šo rezultātu. Lai apstiprinātu augstu hromosomālo slimību risku, jāapsver invazīva diagnostikas pārbaude, piemēram, amniocentēze. Augsta riska nejaušas atradnes gadījumā uzraugošais ārsts vai ārsts ģenētiķis lems par papildus analīžu nepieciešamību.
-
AUGĻA DZIMUMS
NIPTIFY nosaka augļa hromosomu dzimumu. Ja mātes asinīs tiek konstatēta Y-hromosoma, mazulis ir zēns. Ja nav Y-hromosomas - meitene. Retos gadījumos (<0,2%) augļa hromosomu dzimumu nevar noteikt. Iemesls šādiem gadījumiem var būt izzūdošais dvīnis.
-
NEINFORMATĪVS REZULTĀTS
Nav iespējams noteikt hromosomālo slimību risku. Šāds rezultāts nenozīmē paaugstinātu risku. Dažādi ārējie apstākļi var ietekmēt asins parauga kvalitāti. Neinformatīva rezultāta gadījumā NIPTIFY laboratorija nodrošina atkārtotu pārbaudi. Viena atkārtota pārbaude ir bez maksas.
Retos gadījumos NIPTIFY Focus Plus nevar noteikt hromosomālo slimību risku. Tas notiek mazāk nekā 0,1% gadījumos no visām atkārtotām pārbaudēm. Par iemeslu šādiem gadījumiem uzskatāma augsta rezultātu standartnovirze vai zema augļa (placentas) ārpusšūnu (brīvā) DNS frakcija. Zema augļa frakcija neliecina par lielāku hromosomālo slimību risku.
Zemu augļa DNS frakciju var ietkmēt augsts mātes ķermeņa masas indekss (ĶMI virs 30), priekšlaicīga testēšana, asimptomātiskas vīrusu infekcijas vai citi bioloģiski un tehniski faktori.
Attīstoties grūtniecībai, augļa (placentas) ārpusšūnu (brīvā) DNS frakcija palielinās un tā nav atkarīga no asins parauga apjoma. Zemas augļa DNS frakcijas gadījumā iesakām nodot citu asins paraugu (atkārtotu testu), kas pacientei ir bez maksas. -
NEJAUŠAS ATRADNES
Nejaušas atradnes var būtiski ietekmēt mātes vai augļa veselību, ka arī placentas funkciju līdz grūtniecības beigām. Katra nejauša atradne ir jāizvērtē individuāli. Retos gadījumos NIPTIFY var noteikt mātes hromosomu anomālijas, kas var liecināt par audzēju.
Pastāv liela varbūtība, ka detektētā nejaušā atradne atrodas tikai placentā un auglis ir vesels. Šādos gadījumos tas ietekmē tikai grūtniecības gaitu. Piemēram, placentas trisomija 16 var būt saistīta ar placentas attīstības traucējumiem, kas var izraisīt augļa augšanas ierobežojumus. Šāda grūtniecība ir rūpīgi jāuzrauga, lai mazinātu risku mātes un augļa veselībai. Ja 16. trisomija tiek apstiprināta ar diagnostisko testu (amniocentēzi) auglim, grūtniecība, visticamāk, beigsies ar spontānu abortu.
Ja nejauša atradne tiek konstatēta klīniski nozīmīgos mikrodelācijas apgabalos, ieteicams rezultātu apstiprināt ar DNS diagnostisko analīzi (amniocentēzi).
Nejaušas atradnes iekļauj septiņas klīniski nozīmīgas mikrodelēcijas, dzimumhromosomu aneuploīdijas, trisomija citās autosomās (izņemot 13., 18. un 21.), monosomijas visās autosomās, kā arī daļējas DNS kopiju skaita izmaiņas (vairāk nekā 30miljoni DNS bāžu pāru) 13., 18., 21. un X hromosomās.
IEROBEŽOJUMI
NIPTIFY ir precīzs DNS skrīninga tests augļa hromosomālo slimību noteikšanai, ko iespējams veikt jau pirmajā trimestrī.
NIPTIFY neaizstāj ultrasonogrāfijas skrīningu, kas pārbauda citas augļa attīstības malformācijas un novērtē preeklampsijas risku. NIPTIFY nav mātes asins seruma skrīninga tests (asins analīzes), kas nosaka preeklampsijas risku.
Dažos gadījumos ir iespējams viltus negatīvs (hromosomu slimības risks netiek atklāts ar NIPT testu) vai viltus pozitīvs rezultāts (NIPT uzrāda augstu risku, bet auglis ir vesels). Viltus rezultātus var izraisīt dažādi apstākļi, piemēram, placentas mozaīcisms, mātes mozaīcisms, mātes hromosomu anomālijas, audzēji vai tehniski iemesli.
Zema riska testa rezultāts nevar izslēgt citas augļa attīstības anomālijas, kas tiek atklātas ar ultrasonogrāfijas skrīningu. NIPTIFY neinformē par augļa attīstības anomālijām, piemēram, smadzeņu vai sirds attīstības traucējumiem, mugurkaula malformācijām, augļa augšanas ierobežojumiem utt. NIPTIFY nespēj noteikt mozaīcismu, līdzsvarotas translokācijas un retas monogēnas slimības. NIPTIFY nav piemērots daudzaugļu grūtniecībām vai pacientēm ar ļaundabīgu audzēju grūtniecības laikā. NIPTIFY ir skrīninga tests, tāpēc augsta riska testa rezultātus ieteicams apstiprināt ar amnija šķidruma analīzi.
Uzmanību!
Laboratorija klientus klātienē pieņem stingri pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, rakstiet info@genera.lv vai zvaniet mums 26267833! Sīkāka informācija šeit.