Veterinārie DNS testi kaķiem

Nākamās paaudzes sekvenēšana

Lieliski kaķi sākas ar lielisku ģenētiku!

Ģenētiskie DNS testi kaķiem - kāpēc tie ir svarīgi?

Kaķu pieradināšana Tuvajos Austrumos notika aptuveni pirms 9 000 - 10 000 gadiem. Pa tirdzniecības ceļiem starp senajām civilizācijām, kaķi izplatījās visās pasaules daļās. Neskatoties uz to straujo izplatību, kaķi pēc formas un funkcijām ir apbrīnojami līdzīgi saviem savvaļas priekštečiem (Felis silvestris subspp.)

Neliela mājas kaķu apakškopa ir tīršķirnes kaķi, kas ir intensīvi mākslīgi selekcionēti, lai saglabātu vai mainītu kaķu īpašības (visbiežāk - vizuālās). Vairošanas gaitā vairāku paaudžu laikā šīs īpašības tiek nodotas arī visiem pēcnācējiem, jo abas DNS kopijas satur šo iezīmi (ir homozigotas). Populācijās, kurās trūkst ģenētiskās daudzveidības, bieži var būt būtiskas problēmas, un tām ir lielāks risks saslimt ar slimībām vai iegūt citas izmaiņas šķirnei raksturīgajā izskatā, jo kopā ar vēlamajām īpašībām var ieviesties arī kādas nevēlamas ģenētiskās izmaiņas. Kaķim slimību izraisošā mutācija var būt tikai vienā no DNS kopijām, kas nozīmē, ka tā būs recesīva un neizpaudīsies, tomēr to var tālāk nodot pēcnācējiem. Kad tiek sapāroti divi šādi kaķi, 1/4 gadījumu pēcnācējam šīs gēna mutācijas dēļ slimība izpaudīsies. Veicot radniecīgu pārošanu (mazās populācijās), arī šīs mutācijas tiek savairotas, un šķirnei rodas ne tikai raksturīgās vēlamās iezīmes, bet arī nevēlamas vai kaitīgas (inbrīdings). Jāņem vērā, ka ir arī slimības un citas iezīmes, kas var izpausties tikai vēlākā vai pieaugušā vecumā, tāpēc ģenētiskie DNS testi šādos gadījumos ir noderīgi.

Iedzimtības likumi 

Kaķēna krāsu nosaka tikai viņa tiešie vecāki, un kaķēns ne vienmēr mantos visas kažoka iezīmes, kas izpaužas vecākos. Kaķu puikas jeb runči vienmēr abus kažoka krāsu gēnus manto no mātes, tāpēc visbiežāk būs vai nu tādā pašā, vai "atšķaidītā" krāsā. Kaķenes iegūst krāsu gēnus no katra no vecākiem.
Dominantās kažoka iezīmes - melnā, baltā, sarkanā u.c. krāsas, divkrāsu kažoks, ēnotais vai dūmakainais, obligāti jābūt abiem vecākiem, lai kaķēnam tādas būtu. Divas recesīvās iezīmes - krēmkrāsa, zilganais kažoks u.c., nevar radīt kaķēnu kādā no dominējošajām krāsām.

Dažām pazīmēm ir nepieciešami abu vecāku gēni, lai tās izpaustos - abiem kaķēna vecākiem ir jāsatur konkrētais gēns, pat ja vizuāli tas neizpaužas. Piemēram, divkrāsu vai plankumainam kažokam. Arī otrādi, citas pazīmes var izpausties, ja tādas ir tikai vienam no vecākiem, piemēram, gaiša/balta kažoka krāsa vēderam vai dūmakains/ēnots kažoks. Balti kaķi var pēcnācējiem arī nodot citu krāsu, kas viņos ir slēptā jeb neizpaužas. Slēpto krāsu var noteikt, pamatojoties uz kaķa ciltsrakstiem.


Kaķu audzētāju izaicinājums ir ierobežot to gēnu mainīgumu, kas padara šķirni atšķirīgu, nezaudējot to daudzveidību, kas ir nepieciešama labai veselībai un šķirnes izdzīvošanai ilgtermiņā. Ģenētiskie DNS testi kaķiem ir ļoti noderīgs un precīzs līdzeklis šajā izaicinājumā. 

SIA GenEra piedāvā DNS testus kaķiem gan fenotipa noteikšanai, ar kuru var prognozēt pēcnācēju potenciālo fenotipu, gan ģenētisko slimību mutāciju testus, kas var palīdzēt izvairīties no saslimšanām.

  Būtiski zināt!

Visus pieejamos veterināros DNS testus piedāvājam veikt attālināti - dzīvniekus laboratorijā nepieņemam!

 

Izvēlētos testus iespējams nopirkt mūsu e-veikalā. Ja Jums ir jebkādi jautājumi vai neskaidrības, aicinām sazināties ar mums!

GenEra veic vai organizē gandrīz jebkura veida DNS testēšanu

GenEra piedāvā klientiem veterināros DNS testus dažādiem nolūkiem. Tā kā pakalpojums ir jauns, iespējams, ka Jūsu vēlamais DNS tests var nebūt sarakstā, bet tas nenozīmē, ka to nevaram veikt. Par specifiskiem testiem lūdzam sazināties ar mums, rakstot uz info@genera.lv vai jautājot mājaslapā, izmantojot iespēju "Jautājiet mums". Jautājumā norādiet nepieciešamo DNS testa veidu/slimību/mutāciju u.c.

Noderīga informācija

  • GenEra laboratorijā izmantotie nosūtījumi uz DNS testiem, testēšanas pieprasījumi un paraugu noņemšanas instrukcijas

  • Cita noderīga informācija ārstiem (vetārstiem), tiesnešiem, klientiem un pacientiem

Uzzināt vairāk

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!