Vilsona slimību izraisošās biežākās mutācijas noteikšana

  Uzmanību!

Laboratorija klientus un pacientus klātienē pieņem stingri pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, rakstiet info@genera.lv vai zvaniet mums 26267833! Sīkāka informācija šeit.

Vilsona slimība

Kas ir Vilsona slimība?

Vilsona slimība ir reta ģenētiska slimība. Vilsona slimībai raksturīgas izmaiņas vara vielmaiņā: varš netiek pietiekošā daudzumā izvadīts no organisma un uzkrājas aknās, smadzenēs, nierēs, radzenē un citos orgānos. Varam uzkrājoties organismā, parādās aknu un citu orgānu darbības traucējumi, neiroloģiski un psihiski simptomi, kā arī novērojama vara izgulsnēšanās ap radzeni.

Laicīgi atklāta Vilsona slimība ir veiksmīgi ārstējama.

Vilsona slimības biežākais ģenētiskais cēlonis ir mutācijas ATP7B gēnā. ATP7B gēns kodē olbaltumvielu, kas piedalās vara izvadīšanā no organisma.

Sastopamības biežums Eiropā 1:30000

Iedzimtības tips: autosomāli recesīvs

Testēšanas mērķis: Noteikt biežākās ATP7B gēna mutācijas klātbūtni genomā pacientiem ar klīniski pamatotām aizdomām par Vilsona slimību. Testēšana var tikt veikta arī nēsātāja statusa noteikšanai.

DNS testa apraksts

Lai veiktu ģenētisko testu, pacientam jānodod mutes gļotādas jeb siekalu paraugs, no kura tiek izdalīta DNS tālākai testēšanai. SIA GenEra testē gēnā ATP7B biežāk sastopamo mutāciju (35 - 45% Vilsona slimības gadījumos).

DNS testa rezultāta interpretācija

Vilsona slimībai raksturīga autosomāli recesīva iedzimtība, kas nozīmē, ka, lai slimība izpaustos, abām hromosomām ir jāsatur mutāciju ATP7B gēnā. Ja mutācija ir tikai vienā no hromosomām (viens ATP7B gēns satur mutāciju, otrs nē), tad cilvēks ir mutācijas nēsātājs un pats vesels. Ja abi vecāki ir mutācijas nēsātāji, pastāv 25% risks bērnam saņemt no katra vecāka mutanto ATP7B gēnu un saslimt ar Vilsona slimību.

Vilsona slimība

Ko darīt, ja DNS tests apstiprina Vilsona slimības diagnozi?

Gadījumos, kad pacientam atklāta testējamā mutācija, rekomendējam vērsties pie ārsta – hepatologa, neirologa. Tāpat ģimenei būtu ieteicama ārsta – ģenētiķa konsultācija, lai noteiktu slimības riskus ģimenes locekļiem un vajadzības gadījumā veiktu mutācijas nēsātāja statusa noteikšanu.

  Būtiski zināt!

Ar ārsta-speciālista (pilnu sarakstu skat. sadaļā "cenas") nosūtījumu medicīniskos DNS testus (izņemot prenatālo NIPT "Panorama" DNS testu grūtniecēm) apmaksā NVD. Svarīgi! - Lai analīzi apmaksātu NVD, tam ir jābūt izrakstītam NVD apmaksātā vizītē, kur ārstam-speciālistam arī ir līgums ar NVD. Nosūtījumi no maksas vizītēm nebūs derīgi. Kvotas ir pieejamas.

 

Visus piedāvātos DNS testus Jūs varat veikt arī par maksu. Kā arī, neklātienes testēšana pieejama gan maksas testiem, gan testiem ar NVD nosūtījumu. Attālināti iespējams veikt visus medicīniskos DNS testus, izņemot testus grūtniecēm, kur jānodod asins paraugs. 

Man ir nosūtījums, un vēlos nodot analīzes attālināti

Pirkt

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!