Laktozes nepanesamība

  Uzmanību!

Laboratorija klientus un pacientus klātienē pieņem stingri pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, rakstiet info@genera.lv vai zvaniet mums 26267833! Sīkāka informācija šeit.

Laktozes intolerances DNS tests pieaugušajiem

  Uzmanību! Svarīgi zināt!

NEREKOMENDĒJAM šo ģenētiso testu veikt zīdaiņiem un maziem bērniem. Ģenētiski noteiktā laktozes intolerance, kuras iespējamību mēs testējam, attīstās tikai, sākot no pusaudžu vecuma, ne agrāk. Šīs analīzes rezultāti nebūs informatīvi zīdainīšiem un maziem bērniem. Tāpat cilvēkiem, kuriem nav mūsu testētās mutācijas (šajā gadījumā mutācija cilvēkam ir devusi iespēju dzert pienu visu dzīvi bez simptomiem), ne vienmēr šī laktozes intolerance attīstās.

Tāpēc testu ieteicam veikt pēc konsultācijas ar savu ārstu un pieaugušā vecumā.

Kas ir laktozes intolerance?

Laktozes intolerance nozīmē, ka cilvēka gremošanas sistēma nespēj sagremot pārtiku, kuras sastāvā ir piena cukurs – laktoze, jo organisms neizstrādā speciālu fermentu - laktāzi.

Agrā bērnībā laktāzes daudzums parasti ir pietiekams visiem, jo daba ir paredzējusi, ka mēs visi no dzimšanas kādu laiku pārtiekam tikai un vienīgi no mammas piena. Cilvēkam pieaugot, šī spēja var mainīties.

Atkarībā no pārmantotajiem gēniem, laktāzes daudzums pieaugušam cilvēkam ir pietiekams vai gadu gaitā būtiski samazinās. Nesašķeltais piena cukurs neuzsūcas zarnu sieniņās un, paliekot gremošanas sistēmā, kalpo par barību dažādām baktērijām, kas var izraisīt:

  • Diskomforta sajūtu vēderā
  • Gāzu veidošanos
  • Caureju
  • Sāpes vēderā u.c.

Šādi gremošanas traucējumi cilvēkiem ir sastopami bieži. Laktozes intolerance nav ļoti bīstama veselībai, bet, tās novēršana var būtiski uzlabot Jūsu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

DNS testa apraksts

Laktozes intoleranci noteikt tikai pēc simptomiem ir grūti, jo daudzas slimības izraisa līdzīgus gremošanas traucējumus. Parasti tiek izmantoti dažādi elpas testi, kuru laikā pēc laktozes iedzeršanas tiek noteiktas izelpoto gāzu izmaiņas. Tomēr šie testi ir samērā neprecīzi un aizņem daudz laika.

Mēs piedāvājam vienkāršu un precīzu ģenētisko testu laktozes intolerances noteikšanai. Gēnu testa rezultātā tiks noskaidrots, vai Jums ir/nav gēna LCT mutācija, kas ir atbildīga par nepietiekamu laktāzes daudzumu Jūsu organismā. Šāda testēšana būs visprecīzākā, un ļaus Jums kopā ar ārstējošo ārstu lemt par turpmāko ārstēšanu un ēdienkartes pielāgošanu, ja tiks konstatēta laktozes nepanesība jeb intolerance. 

Ko darīt, ja ir diagnosticēta laktozes intolerance?

Laktozes intolerances izraisītos gremošanas traucējumus var novērst:

  • Savā ēdienkartē iekļaujot piena produktus ar zemu laktozes saturu vai, izvairoties no laktozi saturošiem produktiem vispār.
  • Pēc ārsta izvērtējuma un ieteikuma, lietojot laktāzi saturošus medikamentus, kas palīdzēs šķelt piena cukuru un ēdienkarti nemainīt.

  Būtiski zināt!

Ar ārsta-speciālista (pilnu sarakstu skat. sadaļā "cenas") nosūtījumu medicīniskos DNS testus (izņemot prenatālo NIPT "Panorama" DNS testu grūtniecēm) apmaksā NVD. Svarīgi! - Lai analīzi apmaksātu NVD, tam ir jābūt izrakstītam NVD apmaksātā vizītē, kur ārstam-speciālistam arī ir līgums ar NVD. Nosūtījumi no maksas vizītēm nebūs derīgi. Kvotas ir pieejamas.

 

Visus piedāvātos DNS testus Jūs varat veikt arī par maksu. Kā arī, neklātienes testēšana pieejama gan maksas testiem, gan testiem ar NVD nosūtījumu. Attālināti iespējams veikt visus medicīniskos DNS testus, izņemot testus grūtniecēm, kur jānodod asins paraugs. 

Man ir nosūtījums, un vēlos nodot analīzes attālināti

Pirkt

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!