Alfa 1 antitripsīna deficīta biežāko mutāciju analīze

  Uzmanību!

Laboratorija klientus un pacientus klātienē pieņem stingri pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, rakstiet info@genera.lv vai zvaniet mums 26267833! Sīkāka informācija šeit.

NIPT "Panorama"

Alfa 1 antitripsīna deficīta DNS tests:

Alfa 1 antitripsīns (A1AT) ir proteīns, kuru producē aknas, un, mazākos daudzumos, arī plaušu epitēlijs un makrofāgi. Ar cirkulāciju A1AT nonāk plaušās, kur veic savas funkcijas. A1AT deficīts ir iedzimts stāvoklis, kas var izraisīt plaušu un aknu slimības. Simptomi katram indivīdam var būt atšķirīgi, un visbiežāk pirmās pazīmes parādās pieaugušā vecumā 20 līdz 50 gadu vecumā. 

A1AT deficīta biežākais ģenētiskais iemesls ir SERPINA1 gēna mutācijas, kuru rezultātā cirkulācijā nonāk degradēts vai nefunkcionējošs proteīns, vai tā daudzums ir nepietiekams. PI-M varianti nav saistīti ar A1AT deficītu, bet ir aprakstītas divas biežākās šo patoloģiju izraisošās mutācijas: PI-S un PI-Z.

Slimību izraisošajam gēnam iespējamas vairākas versijas (alēles), M alēle neizraisa A1AT deficītu, jo atbild par normālu proteīna ražošanu. Parasti cilvēkiem ir divas šīs M alēles kopijas (MM). Var būt arī citi SERPINA1 gēna varianti. Piemēram, S alēle šo proteīnu ražo vidējā daudzumā, savukārt Z alēle - ļoti zemā. Ja indivīdam ir divas Z alēles kopijas (ZZ) katrā šūnā, ir liela iespējamība, ka viņiem būs A1AT deficīts. Tiem, kuriem ir alēļu kombinācija SZ vai MZ ir ievērojami paaugstināts risks slimības attīstībai, ko izraisa A1AT deficīts. Savukārt, ja alēļu kombinācija ir MS, SS vai MM, parasti proteīna daudzums ir optimāls jeb pietiekošs.

Slimība sastopama: aptuveni 1:3000-1:5000

Iedzimtības tips: autosomāli kodominants

Testēšanas mērķis: Noteikt divu biežāko (PI-S un PI-Z) SERPINA1 gēna mutāciju, kā ar citu klīniski nozīmīgu mutāciju klātbūtni genomā pacientiem ar klīniski pamatotām aizdomām par A1AT deficītu

Kam šāds tests paredzēts? 

Tests paredzēts tiem, kuriem seroloģiski noteikts pazemināts A1AT līmenis – lai noteiktu mutāciju statusu.

 1. PVO rekomendē seroloģiski testēt visus indivīdus ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), kā arī pieaugušos un pusaudžus ar astmu.
 2. Ja ir klīniskās A1AT deficīta pazīmes – emfizēma 3. vai 4. dekādē, emfizēma nesmēķētājam, emfizēma ģimenes anamnēzē, emfizēma plaušu apakšējās daivās (Rtg), astma, kas sākusies pieaugušajam, bieži bronhīti.
 3. Seroloģiskā testēšana tiek rekomendēta pacientiem ar hroniskiem, rekurentiem respiratoriem simptomiem (dyspnoe, klepus, u.c.).

Ja serumā atrod pazeminātu A1AT daudzumu, tiek rekomendēta ģenētiskā testēšana.

Rekomendācijas PI-SZ un PI-ZZ genotipa nēsātājiem:

 • Vakcinācija pret gripu un pneimokokiem, lai pasargātu plaušas no tālāka bojājuma.
 • Nekavējoties vērsties pie ārsta, ja parādās saaukstēšanās simptomi, un tos jāārstē diezgan agresīvi.
 • Izvairīties no smēķēšanas (gan aktīvās, gan pasīvās), kodīgām gāzēm, putekļiem, piesārņojuma.
 • Regulāri nodarboties ar sportu.
 • Pārbaudīt aknu veselību.
 • Ja nepieciešams – veikt A1AT substitūciju intravenozi.

Piebildes:

 • Iespējamas arī citas, ļoti retas mutācijas SERPINA1 gēnā, kas izsauc A1AT deficītu; ar šo testu tās atklāt nav iespējams.
 • Ļoti retos gadījumos iespējams viltus negatīvs rezultāts - saistībā ar mutāciju iespējamību oligonukleotīdu (PCR praimeru) piesaistes vietā.

  Būtiski zināt!

Ar ārsta-speciālista (pilnu sarakstu skat. sadaļā "cenas") nosūtījumu medicīniskos DNS testus (izņemot prenatālo NIPT "Panorama" DNS testu grūtniecēm) apmaksā NVD. Svarīgi! - Lai analīzi apmaksātu NVD, tam ir jābūt izrakstītam NVD apmaksātā vizītē, kur ārstam-speciālistam arī ir līgums ar NVD. Nosūtījumi no maksas vizītēm nebūs derīgi. Kvotas ir pieejamas.

 

Visus piedāvātos DNS testus Jūs varat veikt arī par maksu. Kā arī, neklātienes testēšana pieejama gan maksas testiem, gan testiem ar NVD nosūtījumu. Attālināti iespējams veikt visus medicīniskos DNS testus, izņemot testus grūtniecēm, kur jānodod asins paraugs. 

Man ir nosūtījums, un vēlos nodot analīzes attālināti

Pirkt

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!