12/02/2024 no GenEra
Norisinās projekta ENTER seminārs
Šī gada 2. februārī, saulainā piektdienā, Jūrmalas viesnīcas Jurmala Hotel Spa telpās ar burvīgu skatu uz Rīgas jūras līci norisinājās projekta ENTER seminārs. Seminārs ilga teju 5 stundas, un to apmeklēja vairāk nekā 100 savas jomas profesionāļi no visas Latvijas.
Seminārs aicināja veselības aprūpes profesionāļus, pamatā ginekologus, dzemdību speciālistus, ultrasonogrāfijas speciālistus un vecmātes uzzināt jaunāko un aktuālāko informāciju par neinvazīvo prenatālo testēšanu grūtniecēm - NIPT testiem mediķu kompetences un pārliecības paaugstināšanai.
Seminārā uzstājās vairāki lektori - profesionāļi, izklāstot gan par aktualitātēm, NIPT testa izmantošanas iespējām, ieguvumiem un izaicinājumiem, kā arī iepazīstināja ar jauno ENTER projektu, tā sniegtajām iespējām grūtniecēm un prasībām, lai grūtniece varētu gūt dalību projektā. ENTER projekta ietvaros grūtniecēm Latvijā ir iespēja veikt NIPT testēšanu bez maksas. Projektā ENTER sadarbojas četras organizācijas, Veselības tehnoloģiju kompetences centrs Igaunijā, Latvijas laboratorija "GenEra" un klīnikas "Ģimenes sirds" un "Dubultu Doktorāts", lai sniegtu kvalitatīvu pirmsdzemdību aprūpi un konsultēšanu, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas ģenētikā un digitālajā jomā. Tā mērķis ir nodrošināt pieejamus, izdevīgus un kvalitatīvus pakalpojumus topošajām māmiņām, īpašu uzsvaru liekot uz neinvazīvo prenatālo testēšanu (NIPT).
Semināru iesāka viens no ENTER projekta partneriem, Veselības tehnoloģiju kompetences centra pārstāvis, asociēts profesors Kaarels Krjutškovs (Kaarel Krjutškov) PhD, NIPTIFY NIPT testa izveidotājs un pētnieks, iepazīstinot ar Igaunijas stāstu par NIPT testēšanu, tās izaicinājumiem un veselības aprūpes uzlabošanas iespējām.
Seminārā viesojās Līsbete Leinerte (Liesbeth Leanerts) PhD no Levēnas universitātes Beļģijā, stāstot par vairākiem gadījumiem, kurā ar NIPT testēšanu topošajai mātei ir iespējams detektēt audzēju agrīnā stadijā. Šie atklājumi paver iespējas jaunām agrīnām vēža diagnostikas iespējām, un šobrīd notiek turpmāka izpēte NIPT izmantošanai šajā jomā.
Semināra otrajā daļā ar lekciju uzstājās ginekoloģe un dzemdību speciāliste Zane Krastiņa, stāstot par NIPT testa teorētisko bāzi un atbildot uz praktiskiem jautājumiem saistībā ar neinvazīvo prenatālo testēšanu. Savukārt semināru noslēdza ginekoloģe un dzemdību speciāliste, ulstrasonogrāfijas speciāliste un asociētā profesore RSU Natālija Vedmedovska, daloties zināšanās un pieredzē par NIPT un ultrasonogrāfijas lietošanu kombinēti prenatālajā aprūpē.
Seminārā tika iekļautas arī divas brīvās diskusijas, kurās ikviens varēja piedalīties, diskutējot par tādiem svarīgiem jautājumiem, kā, piemēram, NIPT ieviešanas priekšrocības valsts apmaksātā grūtniecības aprūpē, NIPT testēšanas tehnoloģiju salīdzinājums, līdzšinējā NIPT pieredze Latvijā, nākotnes vīzijas un izaicinājumi, kā arī, protams, ENTER projekta mērķi, nozīmīgums un citi saistītie jautājumi.
Semināru apmeklētāji augstu vērtēja kā gan izglītojošu, gan interesantu, kurā varēja iegūt noderīgu informāciju par neinvazīvu testēšanu grūtniecības aprūpē.
Finansējums: Kopējais projekta finansējums ir 607 700 EUR, ietverot būtisku finansējumu 80% apmērā no Igaunijas-Latvijas programmas 2021.–2027. gadam.
Periods: Projekts ir plānots no 2023. gada 1. oktobra līdz 2026. gada 30. septembrim.
Sīkāka informācija par projektu pieejama šeit.