Ģenētisko jeb DNS testu loma veselības uzturēšanā, labsajūtas vairošanā un slimību prevencijā

Pēdējos gados preventīvās medicīnas attīstības ietekmē visā pasaulē veselības aprūpes nozarē arvien populārāka kļūst ģenētisko testu izmantošana. Proti, ne tikai medicīnisku saslimšanu riska noteikšanai vai diagnostikai, bet arī dažādu citu veselības aspektu izzināšanai, uzlabošanai, kā arī slimību prevencijai, ko var noskaidrot, pat nedodoties pie ārsta.

Arī Latvijas tirgū savu vietu sāk ieņemt komerciālie jeb tiešā patērētāja ģenētiskie testi (direct-to-consumer, DTC), un to piedāvājums pēdējos gados ir strauji audzis. Liela daļa piedāvāto testu tiek nodrošināti sadarbībā ar laboratorijām ārzemēs un iegūtie rezultāti ir angļu valodā, līdz ar to, to interpretāciju nereti veic ārsts speciālists, kurš pacientam šo testēšanu ieteicis. Taču ir arī testi, piemēram, uztura DNS tests, vitamīnu DNS tests un citi, kas veidoti Latvijā un pieejami latviešu valodā, un kuru testēšanai nepieciešamo analīzi veic tepat Rīgā, “GenEra” laboratorijā. Šādus ģenētiskos testus sauc arī par labsajūtas jeb wellness testiem.


Kā ģenētiskie labsajūtas testi var palīdzēt darbā ar pacientiem?

Tiešā patērētāja DNS testiem ir gan priekšrocības, gan riski. Kopumā šāda ģenētiskā testēšana veicina izpratni par ģenētiskajām slimībām un katra indivīda īpatnībām, līdz ar to, var palīdzēt vairāk pievērst uzmanību tieši savas veselības aspektiem un rūpēm par tās uzturēšanu ilgtermiņā, ļaujot proaktīvi īstenot darbības atbilstoši individuāliem ieteikumiem, piemēram, biežāk veicot pārbaudes un skrīningus. Šos testus var veikt bez ārsta – speciālista nosūtījuma, klients tos var veikt savu interešu vadīts. Testu rezultāti noformēti viegli saprotamā un uztveramā veidā, ko cilvēks var saprast un interpretēt bez ārsta palīdzības. Jāņem vērā, ka ne katrs spēj pareizi uztvert veselības informāciju, veselībpratība dažādu grupu cilvēkiem ir atšķirīga un var būt gadījumi, ka pacients var pieņemt nepareizus lēmumus attiecībā uz veselību. Tāpēc arī šajā gadījumā ģenētiskā testēšana ir vēlama kopā ar speciālista konsultāciju.

Šie testi nespēs sniegt informāciju par specifiskiem veselības stāvokļiem vai iezīmēm, neprecizēs slimības pazīmes/cēloņus vai ietekmējošo genotipu un tamlīdzīgi. Tajos jau iepriekš noteikts, kurus reģionus gēnos testē un interpretācija ir vienāda – ir vai nav mutācija, un kā tā ietekmē organisma procesus. Nereti šajos testos skata arī vairāku gēnu mijiedarbības.

Labsajūtas testi var būtiski uzlabot ārstēšanas iznākumu vai rezultātu, piemēram, ja pacientam ir grūtības samazināt svaru vai jau sākušās veselības problēmas saistībā ar paaugstinātu ķermeņa masu. Veicot DNS testēšanu, var uzzināt – kāpēc vienam nestrādā tas, kas strādā citam. Mūsu ģenētiskais profils spēj ietekmēt vairākus faktorus, kas laika gaitā var atstāt būtisku ietekmi uz veselību.

Personalizēts uztura DNS tests

Pirmais ģenētiskais tests, ko “GenEra” laboratorija izveidoja kā tiešā patērētāja jeb wellness testu, ir personalizēts uztura DNS tests. Testā analizē individuālo ģenētisko profilu, lai noskaidrotu genotipa ietekmi uz dažādiem vielmaiņas procesiem. Šajā testā gēni iedalīti kategorijās, ņemot vērā zinātnisko pētījumu pierādījumus, kāda ir konkrētā gēna ietekme uz vielmaiņu – vai gēns ietekmē ēšanas paradumu veidošanos, vai arī iesaistīts enerģijas vielmaiņā un cits.

Bieži dzirdēts, ka ar vienādu uztura un fitnesa plānu cilvēki sasniedz dažādus rezultātus. To var skaidrot ar mūsu individuālo genotipu. Katram cilvēkam ir savs ģenētiskais vielmaiņas profils jeb tas, kā darbojas vielmaiņā iesaistītie gēni un kā tie ietekmē organismu. Tam ir liela nozīme, kā organisms iesaistās noteiktu produktu grupu – ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu – regulācijas procesos. Ģenētiskā testa dati var būt kā pirmais brīdinājums par 2. tipa cukura diabētu un citām slimībām, kas var sākties, ja cilvēks nemaina dzīvesveidu. Ir vairākas vielmaiņu regulējošo gēnu kombinācijas, kas norāda uz veselības riskiem. Testā analizē 11 marķierus 10 vielmaiņā iesaistītajos gēnos, un rezultātā pacients saņem individuālu pārskatu, kur ir uztura ieteikumi uzturvielu uzņemšanai. Tajos jau aprēķināts gan uzturvielu procentuālais sadalījums, gan kopējais dienā nepieciešamais kaloriju un porciju daudzums. Papildu pievienotā vērtība ir uztura speciālista konsultācija, kurš specializējas ģenētisko datu analīzē (“GenEra” laboratorijā), taču testa rezultātus var saņemt arī kā gandrīz 30 lappušu garu ģenētiskā profila pārskatu PDF formātā. Testā iekļauti ieteikumi fiziskajām aktivitātēm - slodzei un aktivitātes veidam. Fiziskajām aktivitātēm ir ļoti būtiska loma, lai uzturētu ķermeni veselu un laimīgu. Nepareizi piemērojot fizisko slodzi, organismā rodas stress, pēc neilga laika var izzust spēks un enerģija, ilgtermiņā radot personas nespēju un motivācijas zudumu ievērot plānu.

Zinot kā organismā darbojas noteikti gēni un to ietekmētie vielmaiņas procesi, var izvēlēties tādas fiziskās aktivitātes, kas ķermenim patiks un sniegs vēlamos rezultātus. Kopā ar iepriekš minētajiem ieteikumiem un precīziem aprēķiniem, sniegti arī ieteikumi ēšanas režīma veidošanai, piemērotākajai diētai, sniedzot kompleksu pieeju veselīga dzīvesveida ieviešanai un savu mērķu sasniegšanai. Tests var palīdzēt pacientam veidot personalizētu diētu, kas būs tieši viņa organismam piemērota ar atbilstošu ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku sadalījumu, tādējādi jūtoties labāk un uzlabojot veselību ilgtermiņā, jo DNS testa rezultāti nenoveco, tie ir derīgi visu dzīvi.

Vitamīnu vielmaiņas DNS tests

Dažādi ģenētiskie varianti konkrētos gēnos nosaka atsevišķu vitamīnu uzsūkšanās spējas un individuālo organisma spēju tos metabolizēt. “GenEra” laboratorijas piedāvātajā vitamīnu DNS testā veic 12 gēnu marķieru analīzi, kas ietekmē dažādu organismā nozīmīgu vitamīnu vielmaiņas procesus. Tas sniedz iespēju uzzināt, kādiem vitamīniem indivīdam ir vērts pievērst lielāku uzmanību, piemēram, regulārāk kontrolējot to līmeni organismā, balstoties uz ģenētisko predispozīciju (iespējamo risku) uz vitamīnu deficītiem.

Vitamīnu DNS testā analizēta gēnu ietekme uz A, B2, B6, B9, B12, D vitamīnu vielmaiņas procesiem un Omega – 3 un Omega – 6 taukskābju vielmaiņu. Daudzu būtisku vitamīnu deficīti var izraisīt dažādu saslimšanu attīstību. Zinot vitamīnu vielmaiņas procesus un savus riskus, var pielāgot uzturu un novērst to iespējamos deficītus, saglabājot veselību.

Sporta DNS tests

Ģenētiskie testi var palīdzēt noskaidrot arī ķermeņa reakciju uz sportu – dažādiem slodzes veidiem. Mūsdienās ir kļuvis iespējams izpētīt cilvēka ģenētisko tendenci saistībā ar tādiem sportiskiem aspektiem, kā spēks, ātrums un izturība. Un ir zinātniski pamatots, ka vislabākos sporta rezultātus sasniedz tie, kuriem ir ne tikai pareizs treniņu plāns un labvēlīgi apstākļi, bet arī konkrētajam sporta veidam piemērotākais gēnu komplekts.

Šis ģenētiskais sporta DNS tests ir īpaši izstrādāts sporta entuziastiem, lai izpētītu divus gēnus – ACE un ACTN3, kas saistīti ar indivīda atlētiskajiem dotumiem. ACE gēns ietekmē sirds un asinsvadu darbību un pielāgošanos fiziskai slodzei, savukārt ACTN3 gēns regulē muskuļu darbību. Ar testa palīdzību var uzzināt vai organisms labāk reaģē uz aerobo vai anaerobo slodzi. Attiecīgi, kā muskuļi reaģē uz dažādiem vingrinājumiem, cik efektīvi tos var izpildīt. Tests nenorāda, kādu tieši sporta veidu jāizvēlas, bet var palīdzēt saprast, uz kādu slodzi organisms reaģēs labāk un spēs izdarīt vairāk, lai sasniegtu labākus rezultātus. Šie gēni var ietekmēt arī traumu risku un organisma atjaunošanās ātrumu pēc fiziskās slodzes.

Citi labsajūtas testi un nākotnes vīzijas

Labsajūtas DNS testu klāsts ir gana plašs, ar to palīdzību var noteikt dažādas nianses, piemēram, miega īpatnības, stresa noturību, alkohola, kafijas toleranci un daudz ko vēl. Tomēr ne visu šo aspektu ģenētiskajai ietekmei ir pietiekams zinātniskais pamatojums, daudziem no tiem atrasta kāda neliela saistība, taču citos pētījumos tā vēl nav apstiprināta.

Ņemot vērā, ka ģenētikas laboratorijai “GenEra” viens no misijas pamatnoteikumiem ir piedāvāt tikai tādus DNS testus, par kuru lietderību un nozīmi veselībā ir zinātnisks pamatojums, “GenEra” piedāvājumā nav visi tiešā patērētāja testi. Laboratorijas piedāvātais DNS testu klāts ir rūpīgi izstrādāts un pārdomāts tā, lai tie būtu noderīgi. Pirms kāda DNS testa veikšanas vienmēr iesakām pārbaudīt, vai un kādas zinātniskās publikācijas atrodamas par tajā testēto gēnu ietekmi uz organismu.

“GenEra” piedāvājumā ir arī zarnu mikrobioma DNS tests, kas ir nozīmīgs zarnu mikrobioma izzināšanā un uzlabošanā. Nākotnē plānots ieviest arī citus testus, piemēram, estrogēnu ģenētisko testu, kur testē gēnus, kas iesaistīti estrogēna biosintēzē un metabolismā. Lai uzlabotu estrogēna metabolismu un izvairītos no dažādām saslimšanām, kas saistītas ar izmaiņām estrogēna aktivitātē, ar testa palīdzību var koriģēt diētu un dzīvesveidu. Piemērots cilvēkiem ar vēža anamnēzi ģimenē, sievietēm, kuras slimo ar estrogēnu dominantām saslimšanām, pirms hormonu terapijas vai mākslīgās apaugļošanas.

Ģenētikas laboratorija “GenEra” bioloģiskās testēšanas jomā specializējas jau 23 gadus, regulāri attīstot gan savu kompetenci, gan ievērojot pasaules tendences. Laboratorija specializējas četros galvenajos darbības veidos - bioloģiskās radniecības noteikšana, piemēram, paternitātes DNS tests, medicīniskie DNS testi predispozīcijas noteikšanai un slimību diagnostikai (tajā skaitā DNS testi grūtniecēm), labsajūtas jeb wellness DNS testi, kā arī pēdējos trīs gados laboratorija attīsta arī savu darbību veterināro DNS testu jomā.

Raksts sagatavots žurnālam Latvijas Ārsts.