Rēzus faktora (RhD) statusa DNS tests vīriešiem

  Uzmanību!

Izmaiņas pakalpojuma pieejamībā!

Šobrīd SIA GenEra laboratorijā neveicam Rēzus faktora (RhD) statusa DNS testu vīriešiem, sakarā ar izmaiņām piedāvājumā. Jaunais pakalpojums izstrādes procesā.

Tomēr, ja Jums vai Jūsu pacientam ir nepieciešamība vai interese veikt šo testu, sazinieties ar mums, un mēs noorganizēsim Jums tā veikšanu citā laboratorijā. Lūdzam rakstīt info@genera.lv vai zvanīt mums 26267833!

Rēzus faktora (RhD) statusa DNS tests vīriešiem

Kas ir rēzus faktors (RhD)?

Rēzus faktoru nosaka pēc olbaltumvielas – rēzus D antigēna (RhD) klātbūtnes vai iztrūkuma uz eritrocītu (sarkano asins šūnu) virsmas. Ja uz eritrocītu virsmas ir rēzus D antigēns, tad cilvēks ir rēzus pozitīvs: RhD+, bet, ja rēzus D antigēna nav, tad cilvēks ir rēzus negatīvs: RhD-.

Kas nosaka, vai cilvēks būs rēzus pozitīvs vai negatīvs?

Cilvēka rēzus faktoru nosaka gēns RHD, kura produkts ir olbaltumviela – antigēns RhD. Cilvēkiem ir divi hromosomu komplekti – viens mantots no mātes, otrs – no tēva, tāpēc katrā mūsu šūnā ir divas gēna RHD kopijas –alēles. Ja abas kopijas funkcionē un ražo antigēnu RhD, tad cilvēks ir rēzus pozitīvs – homozigots, savukārt, ja tikai viena kopija ir aktīva: rēzus pozitīvs – heterozigots. Rēzus negatīviem cilvēkiem abas gēna RHD alēles ir nefunkcionālas, antigēns RhD neveidojas vai arī ir neaktīvs.

Kas ir rēzus faktoru nesaderība?

Rēzus faktoru nesaderība rodas gadījumos, kad rēzus negatīvam cilvēkam, kuram uz eritrocītiem nav rēzus D antigēna, asinsritē nonāk rēzus pozitīvas asinis ar rēzus D antigēnu.  Rezultātā rēzus D antigēns tiek atpazīts kā svešķermenis un pret to veidojas antivielas.

Rēzus faktoru nesaderība var radīt komplikācijas gan pēc asins pārliešanas, gan grūtniecības laikā. Grūtniecības laikā rēzus faktoru nesaderība var veidoties gadījumos, kad grūtniece ir rēzus negatīva, bet gaidāmā bērna bioloģiskais tēvs ir rēzus pozitīvs, jo tad pastāv iespēja, ka auglis varētu būt rēzus pozitīvs, kā rezultātā grūtnieces asinīs veidotos antivielas pret augļa antigēnu RhD.

Pirmās grūtniecības laikā antivielas rodas reti un bērns parasti piedzimst vesels. Ar katru nākamo grūtniecību komplikāciju risks pieaug. Rēzus antivielas traucē augļa attīstību, var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības vai bērna saslimšanu ar jaundzimušo hemolītisko slimību.

Rēzus faktora (RhD) statusa DNS tests vīriešiem

Kāda ir iespējamība, ka auglis varētu būt rēzus pozitīvs, ja ir zināms vīrieša rēzus faktora (RhD) DNS statuss (homozigots vai heterozigots) ?

Ja gaidāmā bērna tēvs ir homozigots (abas gēna RHD alēles ir funkcionējošas), tad auglis pilnīgi noteikti būs rēzus pozitīvs. Tas arī nozīmē, ka visi šī vīrieša pēcnācēji būs rēzus pozitīvi – vienalga, vai bērna māte ir rēzus pozitīva vai negatīva. Ja grūtniece ir rēzus negatīva, viņai būs nepieciešama papildu terapija.
Ja gaidāmā bērna tēvs ir heterozigots (viena no viņa divām gēna RHD alēlēm ir funkcionējoša), pastāv 50% iespējamība, ka auglis varētu būt rēzus pozitīvs, un 50% iespējamība, ka rēzus negatīvs. Šādos gadījumos rēzus negatīvai grūtniecei būtu ieteicams katras grūtniecības laikā pārbaudīt augļa rēzus statusu (pozitīvs vai negatīvs).

Kādos gadījumos rēzus pozitīviem vīriešiem būtu ieteicams veikt rēzus faktora (RhD) statusa DNS testu?

Ja partnere ir rēzus negatīva un partneris ir rēzus pozitīvs. Veicot šo testu, būs iespējams noteikt, vai plānotie bērni 100% būs rēzus pozitīvi vai arī pastāv 50% varbūtība, ka būs rēzus negatīvi.

Analīzes apraksts.

Rēzus faktora statusa noteikšana vīriešiem ir absolūti nekaitīga procedūra. Kā paraugs tiek paņemta uztriepe no mutes gļotādas – t.s. „siekalu paraugs” vai asins paraugs no perifērās vēnas. Rēzus faktora (RhD) statusa DNS tests vīriešiem ietver divu RHD gēna fragmentu relatīvo kvantificēšanu.

  Būtiski zināt!

Ar ārsta-speciālista (pilnu sarakstu skat. sadaļā "cenas") nosūtījumu medicīniskos DNS testus (izņemot prenatālo NIPT "Panorama" DNS testu grūtniecēm) apmaksā NVD. Svarīgi! - Lai analīzi apmaksātu NVD, tam ir jābūt izrakstītam NVD apmaksātā vizītē, kur ārstam-speciālistam arī ir līgums ar NVD. Nosūtījumi no maksas vizītēm nebūs derīgi. Kvotas ir pieejamas.

 

Paraugu DNS izmeklējumam iespējams nodot mūsu sadarbības partneru laboratorijā - Centrālajā laboratorijā, jebkurā filiālē Latvijā.

 

Visus piedāvātos DNS testus Jūs varat veikt arī par maksu. Kā arī, neklātienes testēšana pieejama gan maksas testiem, gan testiem ar NVD nosūtījumu. Attālināti iespējams veikt visus medicīniskos DNS testus, izņemot testus grūtniecēm, kur jānodod asins paraugs. 

Man ir nosūtījums, un vēlos nodot analīzes attālināti

Noderīga informācija

  • GenEra laboratorijā izmantotie nosūtījumi uz DNS testiem, veidlapas un testēšanas pieprasījumi

  • Cita noderīga informācija ārstiem, tiesnešiem, klientiem un pacientiem

Uzzināt vairāk

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!