• Akreditēta klīniski diagnostiskā laboratorija

MTHFR DNS tests

MTHFR DNS tests iedzimtai tendencei uz paaugstinātu homocisteīna līmeni asinīs

GenEra laboratorijā ir iespējams notestēt divus diagnostikā svarīgus MTHFR gēna polimorfismus:

NM_005957.4(MTHFR):c.665C>T (p.Ala222Val), rs1801133 (c.677C>T)

NM_005957.4(MTHFR):c.1286A>C (p.Glu429Ala), rs1801131 (c.1298A>C)

Kas ir homocisteīns?

Homocisteīns ir asinīs cirkulējoša aminoskābe, kas B9 vitamīna (folskābes) klātbūtnē organismā transformējas par aminoskābi cisteīnu vai metionīnu.

Palielināts homocisteīna līmenis pastiprina oksidatīvo stresu. Grūtniecēm ar paaugstinātu homocisteīna līmeni bieži novēro komplikācijas: atkārtotus agrīnus spontānos abortus, pre-eklampsiju, placentas atslāņošanos, augļa nervu caurulītes defektus.

Kāda loma ir MTHFR gēnam homocisteīna līmeņa regulēšanā?

MTHFR gēna produkts - 5,10-metilēntetrahidrofolāta reduktāze netieši (katalizatora aktivators) ietekmē homocisteīna metabolismu uz metionīnu. Samazinātas, izmainītas gēna aktivitātes rezultātā asinsritē var palielināties homocisteīna līmenis.

MTHFR gēna varianti c.677C>T un c.1298A>C – interpretācija.

MTHFR:c.677C>T un c.1298A>C ir bieži sastopami polimorfismi MTHFR gēnā. MTHFR:c.677TT homozigota gadījumā organismā veidojas termolabila enzīma formu, kas ir neaktīvāka par t.s. normālo variantu (apmēram 30% no MTHFR enzīma normālās aktivitātes). Indivīdiem, kuri ir TT homozigoti, ir tendence uz augstāku homocisteīna līmeni un zemālu plazmas folātu koncentrāciju. Līdzīga tendence ir arī tādiem indivīdiem, kas abās testētajās pozīcijās ir heterozigoti (c.677CT un c.1298AC). c.677CT hetrozigotiem MTHFR enzīma aktivitāte ir apmēram 65% no normas.

Medikamentu lietošana un MTHFR.

Vairākos pētījumos ir atklāta MTHFR polimorfismu saistība ar dažu medikamentu toksicitāti. Pacientiem, kuriem genomā ir MTHFR aktivitāti ietekmējošie polimorfismi, biežāk sastopama medikamentu, kas ietekmē folātu metabolismu (metatreksāts) blakuspāradība – toksicitāte. Taču vadlīnijas metatreksāta devas pielāgošanai MTHFR ģenētiskajām variācijām nav izstrādātas.

Kam ietiecams veikt MTHFR DNS testu?

MTHFR DNS testu ieteicams veikt gadījumos, ja ir paaugstināts homocisteīna līmenis asinīs, īpaši, ja ir bijušas grūtniecības komplikācijas, vai arī ģimenes vai personīgajā anamnēzē ir kardiovaskulārās slimības vai trombozes.

Tāpat MTHFR testēšanu varētu nozīmēt gadījumos, kad pacientiem ar paaugstinātu homocisteīna līmeni asinīs nozīmēti folātu metabolismu ietekmējoši medikamenti (metatreksāts), lai koriģētu devas un samazinātu toksicitātes risku.

Rekomendācijas

Pacientiem, kuriem ir atklāti polimorfismi MTHFR gēnā, risks saslimt ar venozo trombozi ir visnotaļ neliels, ja homocisteīna līmenis asinīs ir normāls. Grūtniecēm, kuras ir c.677 homozigoti, ir neliels risks, ka auglim var attīstīties nervu caurulītes defekti (spina bifida).

Ja homocisteīna līmenis asinīs ir paaugstināts, tad c.677 TT homozigotiem ir vidējs venozo trombožu vai grūtniecības komplikāciju risks.

Profilakse

Indivīdi, kuriem ir konstatēts c.677 TT genotips, var ikdienā uzturā papildus uzņemot B9 vitamīnu (folskābi). Šāda diētas korekcija varētu kompensēt MTHFR samazinātās aktivitātes ietekmi uz homocisteīna līmeni asinīs.

 

Atsauces

  1. Liew SC & Gupta ED. Methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) C677T polymorphism: epidemiology, metabolism and the associated diseases. Eur J Med Genet. January 2015; 58(1):1-10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25449138.