• Akreditēta klīniski diagnostiskā laboratorija

Ērču pārnēsāto slimību DNS/RNS klātbūtnes noteikšanas tests

Ērču encefalīta, Laimas slimības, Ērlihiozes un Granulocitārās anaplazmozes izraisītāju DNS/RNS klātbūtnes noteikšana ērcēs

Viena ērce - viens DNS tests - 4 slimību izraisītāju klātbūtnes noteikšana!

 

Pēc siltās un mitrās ziemas šogad ir gaidāms agrs ērču aktivitātes sezonas sākums. Prognozējams, ka ērces var kļūt aktīvas jau kopš marta sākuma, un, iespējams, ziemas dēļ to būs vēl vairāk nekā iepriekšējos gados. Ērces sastopamas visur, kur ir zāle, krūmi, koku lapas, gan pilsētās, gan ārpus tām.

Ērcēm ir trīs dažādas attīstības stadijas - kāpurs, nimfa un pieaugusi ērce (mātīte un tēviņš). Visās attīstības stadijās tām ir nepieciešamas asinis. Barošanās parasti ilgst dažas dienas, retāk – nedēļu. Kāpuriem un nimfām barošanās ir nepieciešama, lai pārietu nākamajā attīstības stadijā, bet mātītēm - lai producētu olas. Ērču tēviņi nespēj uzņemt asinis, tāpēc tie piesūcas tikai uz īsu brīdi.

Cilvēki pēc ērces piesūkšanās nereti kļūst bažīgi, jo šie kukaiņi pārnēsā infekcijas slimības.  Zināmākās slimības ir ērču encefalīts un Laimas slimība (Laimborelioze). Pēc Slimību Kontroles un Profilakses centra (SPKC) datiem, 2018. gadā Latvijā tika reģistrēti attiecīgi 169 un 481 gadījumi. Mūsu reģionā ērces pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas un anaplazmas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet   arī cilvēkiem.

 

GenEra laboratorija, sākot no šī pavasara, piedāvā jaunu testu - noņemtu ērču izmeklēšanu uz patogēniem mikroorganismiem. Var nodot jau izņemtu ērci (laboratorija tādu pakalpojumu, kā ērces izņemšana, nevar piedāvāt) pārbaudei uz četriem slimību izraisītājiem vienlaicīgi: ērču encefalīta vīrusu, borēliju, anaplazmu un ērlihiju. Sīkāk par šīm slimībām šeit.          

Mūsu laboratorija piedāvā augstas jutības molekulāri bioloģisko testu, ar kuru ērcē var vienlaicīgi noteikt ērču encefalīta vīrusa, borēliju, anaplazmu un ērlihiju DNS/RNS klātbūtni. Testa cena ir 43.00 Eur par vienas ērces testēšanu.  Testēšanas laiks vidēji ir 5 darba dienas. Rezultāts – pozitīvs vai negatīvs - tiks dots katram slimību ierosinātājam:

  • TBEV- Ērču encefalīta vīrusa ierosinātājs,
  • Borrelia burgdorferi – Laimas slimības jeb boreliozes ierosinātājs,
  • Ehrlichia chaffeensis-  Ērlihiozes ierosinātājs.
  • Anaplasma phagocytophilum- Granulocitārās anaplazmozes ierosinātājs,

 

Pēc SPKC datiem, 25 % no dabā savāktām ērcēm ir inficētas ar borēlijām, 1% - ar TBE vīrusu. Cilvēka saslimšana pēc inficētas ērces kodiena novērojama aptuveni  5-7 % gadījumu. Un otrādi, inficētās ērces kodiens var neizraisīt saslimšanu. Tāpēc pozitīvs vai negatīvs testa rezultāts norāda tikai uz saslimšanas risku un nemaina  potenciālo profilakses un ārstēšanas taktiku. Neatkarīgi no ērces testēšanas rezultāta, vēlams, mēnesi pēc ērces koduma, lietot vairāk vitamīnus augļu un dārzeņu veidā, dzert vairāk šķidruma, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskās slodzes. Noteikti būtu uzmanīgāk jāseko līdzi savas veselības stāvoklim vai jākonsultējās ar savu ģimenes ārstu un obligāti jānorāda, kāds bija ērces testēšanas rezultāts.

Informējam, ka ar vairākām ērču pārnēsātajām slimībām, kā Laimas slimību, anaplazmozi var saslimt ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki - mūsu mājas mīļuļi! Tādēļ ērces testēšanai pieņemam arī no dzīvniekiem! 

Ja testa rezultāts ir pozitīvs, lūdzam tālākai informācijai sazināties ar veterinārārstu.

 

 Lai nodotu ērci pārbaudei, tā pēc iespējas ātri un pēc iespējas neskartā veidā jāizņem un jānogādā mūsu laboratorijā:

  • Ērce uz samitrinātas salvetes vai vates gabaliņa ir jāievieto nelielā, tīrā traukā ar aizbāzni vai skrūvējamu vāku (var lietot arī  Zip-lock maisiņu).
  • Pirms nogādāšanas laboratorijā ērce jāglabā ledusskapī 2-8o C temperatūrā (ieteicams ne ilgāk kā 72 stundas).
  • Nogādājiet ērci laboratorijā Rīgā, Rātsupītes ielā 1 k-1 vai sūtiet to ar pasta vai kurjera palīdzību, klāt pievienojot aizpildītu testēšanas pieteikuma veidlapu (vissvarīgākais ir norādīt kontaktinformāciju), ko var lejupielādēt šeit. Pa pastu un ar kurjeru starpniecību piegādātu ērču gadījumā laboratorija nenes atbildību, ja ērce vairs nav dzīva, to saņemot.
  • Laboratorija rekomendē testēt nesadalītas, dzīvas ērces! Ilgāku laiku glabātu (ilgāk par 72 stundām), nedzīvu ērču testēšanas gadījumā pieaug risks, ka rezultāi var būt maldīgi negatīvi.
  • Ar testēšanas rezultātu interpretāciju, varat iepazīties šeit.

 

Ja Jums radušies jebkādi jautājumi vai neskaidrības, lūdzam sazināties ar SIA GenEra laboratoriju, rakstot e-pastu uz info@genera.lv, vai zvanot 26267833.