Ērču pārnēsāto slimību DNS/RNS klātbūtnes noteikšanas tests

  Uzmanību! Izmaiņas sakarā ar COVID-19 pandēmiju!

SIA GenEra maina ierasto pieņemšanas kārtību!

Laboratorija klientus un pacientus klātienē pieņem stingri pēc iepriekšēja pieraksta. Lai pierakstītos, rakstiet info@genera.lv vai zvaniet mums 26267833!

Iesakām DNS testu veikt attālināti, pasūtot neklātienes paraugu noņemšanas komplektu mūsu e-veikalā. Dodieties uz izvēlētā DNS testa sadaļu un pievienojiet to grozam. Veiciet pirkumu, un mēs Jums nosūtīsim visu nepieciešamo parauga noņemšanai. Šajos gadījumos jārēķinās ar papildu laiku, kas nepieciešams paraugu sūtīšanai.

Sargiet sevi un savus tuviniekus! 

4 slimību izraisītāju klātbūtnes noteikšana vienā DNS testā!
Pārbaudīt ērci var uz:

 • Ērču encefalīts

 • Laimas slimība

 • Ērlihioze

 • Granulocitārā anaplazmoze

GenEra laboratorija, sākot no 2019. gada pavasara, piedāvā jaunu testu - noņemtu ērču izmeklēšanu uz patogēniem mikroorganismiem.

Var nodot jau izņemtu ērci (laboratorija tādu pakalpojumu, kā ērces izņemšana, nevar piedāvāt) un pārbaudīt to uz četriem slimību izraisītājiem vienlaicīgi: ērču encefalīta vīrusu, borēliju, anaplazmu un ērlihiju. Pārbaudīt ērci uz Laimas slimības, Anaplazmozes un Ērlihiozes ierosinātājiem ir īpaši aktuāli, jo pret šīm slimībām nav vakcinācijas.

Sīkāk par šīm slimībām šeit.

Mūsu laboratorija piedāvā augstas jutības molekulāri bioloģisko testu, ar kuru vienā ērcē vienlaicīgi var noteikt 4 dažādu ērču pārnēsāto slimību ierosinātāju DNS/RNS klātbūtni. 

Testēšanas laiks vidēji ir 5 darba dienas.

Rezultāts - pozitīvs vai negatīvs - tiks dots katram slimību ierosinātājam:

 • TBEV - Ērču encefalīta vīrusa ierosinātājs,
 • Borrelia burgdorferi - Laimas slimības jeb boreliozes ierosinātājs,
 • Ehrlichia chaffeensis -  Ērlihiozes ierosinātājs,
 • Anaplasma phagocytophilum - Granulocitārās anaplazmozes ierosinātājs.

Par ērcēm

Pēdējos gados, mainoties tipiskajiem ziemas laikapstākļiem, ērču aktivitātes sezona iestājas agrāk un ilgst daudz ilgāk, jo sals novērojams vēlāk, un tas nav tik spēcīgs. Ziemas un nelielā sala dēļ ik gadu pieaug arī ērču daudzums. Ērces sastopamas visur, kur ir zāle, krūmi, koku lapas - gan pilsētās, gan ārpus tām.

Ērcēm ir trīs dažādas attīstības stadijas - kāpurs, nimfa un pieaugusi ērce (mātīte un tēviņš). Visās attīstības stadijās tām ir nepieciešamas asinis. Barošanās parasti ilgst dažas dienas, retāk – nedēļu. Kāpuriem un nimfām barošanās ir nepieciešama, lai pārietu nākamajā attīstības stadijā, bet mātītēm - lai producētu olas. Ērču tēviņi nespēj uzņemt asinis, tāpēc tie piesūcas tikai uz īsu brīdi.

Cilvēki pēc ērces piesūkšanās nereti kļūst bažīgi, jo šie kukaiņi pārnēsā vairākas infekcijas slimības. Zināmākās slimības ir ērču encefalīts un Laimas slimība (Laimborelioze). Pēc Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) datiem, 2018. gadā Latvijā tika reģistrēti attiecīgi 169 un 481 gadījumi. Mūsu reģionā ērces pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas un anaplazmas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet arī cilvēkiem.

Pēc SPKC datiem, 25% no dabā savāktām ērcēm ir inficētas ar borēlijām, 1% - ar TBE vīrusu. Tomēr šie cipari ar katru gadu aug. Cilvēka saslimšana pēc inficētas ērces kodiena novērojama aptuveni 5-7% gadījumu. Un otrādi, inficētās ērces kodiens var neizraisīt saslimšanu. Tāpēc pozitīvs vai negatīvs testa rezultāts norāda tikai uz saslimšanas risku un nemaina potenciālo profilakses un ārstēšanas taktiku.

Neatkarīgi no ērces testēšanas rezultāta, vēlams, mēnesi pēc ērces koduma, lietot vairāk vitamīnus augļu un dārzeņu veidā, dzert vairāk šķidruma, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskās slodzes. Noteikti būtu uzmanīgāk jāseko līdzi savas veselības stāvoklim vai jākonsultējās ar savu ģimenes ārstu un obligāti jānorāda, kāds bija ērces testēšanas rezultāts.

  Uzmanību! Būtiski zināt!

Informējam, ka ar vairākām ērču pārnēsātajām slimībām, kā piemēram, Laimas slimību un anaplazmozi, var saslimt ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki - mūsu mājas mīļuļi!

Tādēļ ērces testēšanai pieņemam arī no dzīvniekiem! 

Ja testa rezultāts ir pozitīvs, lūdzam tālākai informācijai sazināties ar savu veterinārārstu.

Kā rīkoties?

Lai nodotu ērci pārbaudei, tā pēc iespējas ātri un pēc iespējas neskartā veidā jāizņem un jānogādā mūsu laboratorijā:

1. Ērce uz samitrinātas salvetes vai vates gabaliņa ir jāievieto nelielā, tīrā traukā ar aizbāzni vai skrūvējamu vāku (var lietot arī zip-lock maisiņu).

2. Pirms nogādāšanas laboratorijā ērce jāglabā ledusskapī 2-8 grādu (pēc celsija skalas) temperatūrā (ieteicams ne ilgāk kā 72 stundas).

3. Nogādājiet ērci SIA GenEra laboratorijā kopā ar testēšanas pieteikuma veidlapu. Jūs varat arī ērci pie mums nogādāt attālināti, atsūtot to ar pasta vai kurjera starpniecību. Iepriekš sazinoties ar laboratoriju, varam pieņemt arī pakomātā sūtītas ērces. Veidlapu testēšanas pieteikumam var lejupielādēt šeit.

Pa pastu un ar kurjeru starpniecību piegādātu ērču gadījumā laboratorija nenes atbildību, ja ērce vairs nav dzīva, to saņemot. Atgādinām, ka sūtīšana jāveic pēc iespējas ātri.

Laboratorija rekomendē testēt nesadalītas, dzīvas ērces! Ilgāku laiku glabātu (ilgāk par 72 stundām), nedzīvu ērču testēšanas gadījumā pieaug risks, ka rezultāi var būt maldīgi negatīvi.

Ar testēšanas rezultātu interpretāciju varat iepazīties šeit.

Ērces izņemšanu var veikt gan medicīnas iestādēs, gan mājas apstākļos

Ļoti svarīga ir ērces pareiza noņemšana.

 • Pirms ērces izvilkšanas jādezinficē koduma vieta ar spirtu vai šņabi. Sviestu vai eļļu nedrīkst izmantot, jo šīs vielas izraisa ērces smakšanu un vemšanu, tādā veidā sekmējot slimību ierosinātāju nokļūšanu brūcē;

 • Ērces izvilkšanai vajadzētu izmantot aptiekās nopērkamu speciālu smailu pinceti, ar ko jāsatver kukainis pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties to nesaspiest, un lēni, ar vienmērīgu, apļveida kustību "jāizskrūvē" ērci ārā. Var lietot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai, un, velkot aiz galiem, jāizņem ērci. Ja vienīgais variants, kā izņemt ērci, ir ar pirkstiem, tad jāizmanto kāds auduma gabals vai salvete kā starplika.

 • Pēc ērces izņemšanas tās piesūkšanās vieta obligāti jāapstrādā ar spirtu vai joda tinktūru. Pēc tam obligāti rūpīgi jānomazgā rokas ar ziepēm, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur ādas mikrotraumām un gļotādām.​​​​

Ja Jums radušies jebkādi jautājumi vai neskaidrības par šo DNS testu, lūdzam sazināties ar SIA GenEra laboratoriju, rakstot e-pastu uz info@genera.lv, vai zvanot 26267833

  Uzmanību!

SIA GenEra laboratorija nepiedāvā ērču izņemšanas pakalpojumus!

Noderīga informācija

 • GenEra laboratorijā izmantotie nosūtījumi uz DNS testiem, veidlapas un testēšanas pieprasījumi

 • Cita noderīga informācija ārstiem, tiesnešiem, klientiem un pacientiem

Uzzināt vairāk

Radušies jautājumi par mūsu piedāvātajiem testiem?

  Uzdod mums jautājumu!

Mēs parasti atbildam 24 stundu laikā!