• Sertifikuota klinikinė diagnostikos laboratorija

Straipsniai

 • Raksts žurnālā Māja (23.10.10)

  „Iedzimtās slimības ir diezgan retas, tāpēc gēnu testi nepieciešami salīdzinoši šauram cilvēku lokam, tomēr netrūkst gadījumu, kad šīs analīzes ir ļoti vajadzīgas,” stāsta laboratorijas GenEra direktors molekulārbiologs Juris Šteinbergs. „Visa līdzšinējā pieredze pasaulē liecina, ka gēnu testu īpatsvars arvien pieaug un mūsdienās ir grūti iedomāties medicīnu bez molekulārās bioloģijas, lai gan vēl pirms 10 – 15 gadiem tās bija it kā divas paralēlas pasaules.”

 • Raksts žurnālā Māja (20.11.10)

  Ārsti visā pasaulē arvien biežāk nosūta pacientus uz gēnu testiem. Viena no vietām, kur tos var veikt Latvijā, ir laboratorijas GenEra. Raksturojot sadarbību starp ārstiem un laboratoriju, tās direktors molekulārbiologs Juris Šteinbergs min šādu salīdzinājumu: „Ja mēs pieņemtu, ka ārstu darbalauks ir kāda ārkārtīgi sarežģīta cauruļvadu sistēma, tad mēs esam kā santehniķi – nepretendējam uz to, ka varētu izskaidrot un saprast pilnīgi visu, kas cauruļvados notiek, bet, ja radušās aizdomas par nosprostojumu kādā konkrētā sistēmas daļā, tad mums ir metode, kā piekļūt šai vietai, to izpētīt un aizdomas apstiprināt vai arī atspēkot. Kā rīkoties tālāk – to mediķi lemj paši.”

 • Raksts žurnālā Māja (04.02.11)

  Cilvēks, kuram nekad nav pašam bijusi vajadzība veikt kādu gēnu testu, nereti domā, ka tie paredzēti tikai pētnieciskiem, ar praktisko dzīvi īsti nesaistītiem mērķiem. Patiesībā daudzas medicīnas nozares vairs nav domājamas bez šīm analīzēm.

  Piemēram, gēnu testi kļuvuši par neaizstājamu palīgu, lai hematologi varētu izraudzīties noteiktu asins vēža formu ārstēšanas metodes un kontrolēt, cik terapija ir veiksmīga. Klīniski diagnostiskajā laboratorijā pieprasīti ir arī citi testi, no kuriem sabiedrībā zināmākais ir paternitātes noteikšana, tāpat var noteikt Žilbēra sindromu, venozo trombožu risku, iedzimtu hemahromatozi, izplatītāko augļa hromosomālo patoloģiju – trisomiju risku u.c. Pēdējā laikā cilvēki labprāt izmanto iespēju saņemt testa komplektu pa pastu – tad atliek tikai saskaņā ar pievienoto instrukciju paņemt siekalu paraudziņu, nosūtīt to uz laboratoriju un gaidīt atbildi.