• Akreditēta klīniski diagnostiskā laboratorija

Laktozes nepanesamība

Laktozes intolerances DNS tests pieaugušajiem

Ar gastroenterologa, hepatologa, infektologa, ģenētiķa un citu ārstu-speciālistu (pilnu sarakstu skat. sadaļā "cenas") nosūtījumu šo testu apmaksā NVD. Kvotas ir pieejamas. Paraugu DNS izmeklējumam gan ar ārsta nosūtījumu, gan bez, iespējams nodot mūsu sadarbības partneru laboratorijā - Centrālajā laboratorijā, jebkurā filiālē Latvijā.

Informācijai: NEREKOMENDĒJAM šo ģenētiso testu veikt zīdaiņiem un maziem bērniem. Tāpēc, ka ģenētiski noteiktā laktozes intolerance, kuras iespējamību mēs testējam, attīstās tikai sākot no pusaudžu vecuma, ne agrāk. Šīs analīzes rezultāti nav informatīvi zīdainīšiem un maziem bērniem. Tāpat cilvēkiem, kuriem nav mūsu testētās mutācijas (šajā gadījumā mutācija cilvēkam ir devusi iespēju dzert pienu visu dzīvi bez simptomiem), ne vienmēr šī laktozes intolerance attīstās. Tāpēc testu ieteicam veikt pēc konsultācijas ar savu ārstu un pieaugušo vecumā.

Laktozes intolerances testa gaitā tiek testēta sekojoša genoma pozīcija: 

  • rs4988235, NM_002299.2(LCT):c.-13907C>T

Kas ir laktozes intolerance?

 

Laktozes intolerance nozīmē, ka cilvēka gremošanas sistēma nespēj sagremot pārtiku, kuras sastāvā ir piena cukurs – laktoze, jo organisms neizstrādā speciālu fermentu - laktāzi.

Agrā bērnībā laktāzes daudzums parasti ir pietiekams visiem, jo daba ir paredzējusi, ka mēs visi no dzimšanas kādu laiku pārtiekam tikai un vienīgi no mammas piena. Cilvēkam pieaugot, šī spēja var mainīties. Atkarībā no pārmantotajiem gēniem, laktāzes daudzums pieaugušam cilvēkam ir pietiekams vai gadu gaitā būtiski samazinās. Nesašķeltais piena cukurs neuzsūcas zarnu sieniņās un, paliekot gremošanas sistēmā, kalpo par barību dažādām baktērijām, kas izraisa:

  • Diskomforta sajūtu vēderā
  • Gāzu veidošanos
  • Caureju
  • Sāpes vēderā.

Šādi gremošanas traucējumi cilvēkiem ir sastopami bieži. Laktozes intolerance nav ļoti bīstama veselībai, bet, tās novēršana var būtiski uzlabot Jūsu pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

DNS testa apraksts

Laktozes intoleranci noteikt tikai pēc simptomiem ir grūti, jo daudzas slimības izraisa līdzīgus gremošanas traucējumus. Parasti tiek izmantoti dažādi elpas testi, kuru laikā pēc laktozes iedzeršanas tiek noteiktas izelpoto gāzu izmaiņas. Tomēr šie testi ir samērā neprecīzi un aizņem daudzlaika.

Mēs piedāvājam vienkāršu un precīzu ģenētisko testu laktozes intolerances noteikšanai. Gēnu testa rezultātā tiks noskaidrots, vai Jums ir/nav gēna LCT mutācija, kas ir atbildīga par nepietiekamu laktāzes daudzumu Jūsu organismā.

Ko darīt, ja ir diagnosticēta laktozes intolerance?

Laktozes intolerances izraisītos gremošanas traucējumus var novērst:

  • Savā ēdienkartē iekļaujot piena produktus ar zemu laktozes saturu vai izvairoties no laktozi saturošiem produktiem vispār.
  • Pēc ārsta izvērtējuma un ieteikuma lietojot laktāzi saturošus medikamentus, kas palīdzēs šķelt piena cukuru un ēdienkarti nemainīt.

Konfidencialitāte un ētika

Analīzes rezultāti ir stingri konfidenciāli, un tiks paziņoti tikai Jums un Jūsu ārstam, ar kuru Jūs varat konsultēties iegūto rezultātu sakarā. Jūsu nodoto paraugu un no tā izdalīto DNS izmantosim tikai un vienīgi šīs analīzes veikšanai, un tas tiks glabāts laboratorijā pēc analīzes veikšanas 5 gadus. Jūsu analīzes rezultātus anonīmā un apkopotā veidā mēs varam izmantot statistiskiem aprēķiniem.

Lai pieteiktos laboratorijas apmeklējumam un nodotu paraugu testa veikšanai, lūdzu,

 Zvaniet mums pa telefonu +371 26267833 vai sūtiet uz info@genera.lv informāciju, norādot veicamo analīzi, cilvēka, kam jāveic izmeklējums, vārdu un uzvārdu, dzimšanas gadu, vēlamo laboratorijas "GenEra" apmeklējuma datumu, laiku un Jūsu tālruņa numuru. Vai arī jautājiet mums.

 

Citi DNS testi gastroenteroloģijā

Citi medicīniskie DNS testi

Nosūtījums uz DNS testu